<

...True Story...

>

Western Digital - never more!

    Bol pondelok, 18.01.2000 - krásny januárový deň, vonku svietilo slnko, ale bola tam zima jak v eskimáckej telocvični. Moje telo by sa dalo použiť ako prírodný ohrievač vody - ortuť v kapiláre teplomeru vystúpila k číslu 42. Rozhodol som sa eliminovať prípadnú chorobu ešte v zárodku. Natlačil som do seba vitamíny a antibiotiká pomohli znížiť úroveň hluku v mojej hlave (to pískanie - už som si začínal myslieť, že odpočúvam netopiere). Zahrabal som sa pod 3 vrstvy perín a začal som relaxovať. Predtým som ešte stihol zapnúť počítač, vložiť do mechaniky CD, spustiť Winamp, nastaviť playlist a vypnúť monitor. O hudbu bolo postarané (aspoň na prvých 10 hodín), takže som sa mohol spokojne zakukliť. Po 30 minútach som počul vypnutie harddisku, o ktoré sa postaral PowerSave. Proces ozdravovania prebiehal relatívne pokojne. Podvedome som počúval hudbu a vnímal zvuky okolo mňa. Zrazu vypadla hudba, a začul som tichý zvuk rozbiehajúceho sa motorčeka disku, za ktorým nasledovalo teraz už dosť hlučné "klik-klik-klik-..." v pravidelnom rytme. Zareagoval som takmer okamžite a ani nie o 5 sekúnd bol počítač vypnutý. Hneď som si spomenul, odkiaľ ten zvuk poznám. O ďalších dvadsať sekúnd som mal zložený kryt, aby som mohol vizuálne skontrolovať stav komponentov. Žiadny viditeľný problém, teplota všetkých komponentov sa pohybovala medzi vlažnou a mierne teplou. (len CD-ROM mechanika sa po piatich hodinách neprerušenej aktivity zohriala trochu viac /ale aj to v norme/). Moje myšlienky sa koncentrovali na jedno - "len aby to bol radič!". Keď sa situácia po opätovnom zapnutí počítača opakovala, odpojil som disk a pripojil som ho do bratovho PC. Zapal som ho a s napätím som očakával, čo sa bude diať. Murphy mal pravdu : "z dvoch vecí sa vždy tá drahšia pokazí ako prvá". Môj 2 GB disk ma opustil. Človeka to dokáže potešiť - na jeseň som kupoval 700 MB disk na prenášanie, aby som nemusel vždy vyberať svoj. Štvalo ma to, ale nedal som to na sebe poznať. O chvíľu som sa ako-tak zmieril s tým, že som prišiel o disk. Viac ma však naštvala strata dát. Ja viem - zálohovanie. Zálohovanie je síce pekná vec, ale ja som sa vždy snažil pripravovať svoje CD na relatívne profesionálnej úrovni, takže som údaje nejaký čas držal na disku, a keď bolo pripravené plné CD, dal som to napáliť. Tentokrát som na to doplatil. Prišiel som o takmer všetky svoje zdrojáky a kopu iných, dosť dôležitých dát. Asi je to aj moja chyba - po mojich doterajších skúsenostiach s diskami WD som nemal tejto firme tak dôverovať.
    Ani rok po kúpe mojej 486 /to bolo v roku ..../ v nej odišiel HDD. Tiež to bol Western - 420 MB. Začali sa na ňom masovo objavovať BadBlocks. Praktická práca s takým diskom bola nemožná. PC bol ešte v záruke, takže predajca disk vymenil za druhý (tiež WD). Tento disk už pracoval dlhšie, ale už po asi dvoch rokoch sa začal správať čudne - objavili sa tam oblasti, kde keď sa pokúšal čítať, začal vydávať ten mne teraz už známy zvuk "klik-klik-klik-...". Vtedy pomohlo už len vypnúť a zapnúť počítač. Situáciu sa nám podarilo zvládnuť tak, že sme zadefinovali primárnu partition až po prvých 100 MB. Tých sme sa museli vzdať. Odvtedy disk pracoval spoľahlivo až do ďalšieho vydareného pokusu. Tých 300 MB mi nestačilo a tá stratená 100 ma dosť lákala. Na ftp Westernu som našiel nejaké utilitky, určené na kontrolu a opravu. Disk som zálohoval a skúsil som šťastie. Utilitka vypísala chybové hlásenie a disk sa odvtedy nerozbehol. Pri štarte najprv "zarapká", ako každý normálny disk a potom je počuť len "klik" a disk sa resetuje, "zarapká", "klik" a tak stále dokola. Časom som sa s tým zmieril a založil som ho. Teraz odišiel tretí, tentokrát som však prišiel o takmer 2 GB dát. Moja dôvera vo Western Digital klesla veľmi hlboko (tá hĺbka je taká veľká, že si ju už ani neviem predstaviť - a to mám veľmi dobrú fantáziu...). Myslím, že sa tomu nikto nebude čudovať, keď mi zo štyroch diskov tejto firmy odišli už tri. Ten štvrtý ešte nemá ani tri roky, takže môžem očakávať, že keď "dospeje" tiež nás opustí. Ten čo odišiel ako tretí bol vyrobený 10.12.1996 a odišiel 18.01.2000.
    Dnes sa tlačím na 700 MB disku Quantum a napriek tomu, že je starší ako čierne uhlie a pomalší ako pripojenie 1200bps (to fakt - moju stránku načítava z disku pomalšie, ako v i-c@fé), som s ním zatiaľ spokojný. 700 MB však už nie je veľa, ale do finančnej injekcie si musím ešte chvíľu počkať. Jedno je isté - už nikdy viac nekúpim disk od Western Digital. Radšej si doplatím a kúpim disk inej značky.

...Pelikan


Tento príbeh je napísaný podľa skutočnej udalosti...